WENTYLACJA MECHANICZNA / GRAWITACYJNA

Dotychczas rola wentylacji była dość zaniedbywana. Najczęściej stosowano tradycyjny system wentylacji, gdzie wymiana powietrza odbywa się poprzez naturalną siłę wyporu. Przekonywującym atutem jest niski koszt wykonania oraz brak mechanizmów, które mogłyby się uszkodzić bądź zepsuć czy wymagałaby zasilania energią elektryczną. Na szczęście, z czasem na popularności zyskują systemy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, czyli urządzeniem do odzysku ciepła. Są one stosunkowo droższe i bardziej skomplikowane, lecz ich zalety zdecydowanie przewyższają wady.


Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest systemem wentylacyjnym, który najlepiej sprawdza się w każdym domu. Jej bazowym elementem jest centrala wentylacyjna. Pod nazwą tą kryje się rekuperator czyli urządzenie posiadające dodatkowo filtry powietrza oraz wymiennik do odzysku ciepła. Instalacja gwarantuje ciągły dopływ świeżego powietrza zapewniając oszczędności związane z ogrzewaniem budynku poprzez optymalizację cieplną. To także większy komfort dla mieszkańców, a system sterowania pozwala dopasować intensywność do preferencji. Dotychczas rola wentylacji była dość zaniedbywana. Najczęściej stosowano tradycyjny system wentylacji, gdzie wymiana powietrza odbywa się poprzez naturalną siłę wyporu. Na szczęście, z czasem na popularności zyskały systemy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Są one stosunkowo droższe i bardziej skomplikowane, lecz ich zalety zdecydowanie przewyższają wady.


Dlaczego warto wybrać rekuperację czyli wentylację mechaniczną?

  • Wymusza ona usuwanie zużytego i wprowadzanie świeżego powietrza, odpowiednio je przy tym filtrują
  • Jest gwarancją komfortu
  • Zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów
  • Ulga dla alergików – rekuperacja oznacza filtrację powietrza z kurzu oraz drobnoustrojów
  • Możliwość regulacji intensywności wentylowania
  • Zastosowanie modułu odzysku ciepła gwarantuje niższe koszty związane z ogrzewaniem

Dlaczego rekuperacja jest ważna dla zdrowia?

Niewentylowane pomieszczenia to większe zagrożenie dla zdrowia ze strony szkodliwych, a nawet trujących związków takich jak różne drobnoustroje. Biorą się one m.in. z parowania różnych powierzchni – dywanów, firanek, wykładzin, paneli i innych. Podobnie z parowaniem substancji takich jak kleje. Wentylacja zapobiega tego typu zagrożeniom dając poczucie komfortu i przede wszystkim zapewniając większą ochronę organizmu.


Z jakich rozwiązań korzystamy?

W naszej ofercie posiadamy przewody wentylacyjne PE-FLEX, które przyłączane są do skrzynek rozdzielczych. Wykonane są one z wysokiej jakości tworzywa PE-HD, a co za tym idzie, zapewniają higienę instalacji. Co więcej, posiadają powłokę wewnętrzną zawierającą dodatki bakteriobójcze, grzybobójcze i antystatyczne. Wytrzymałość i wspaniała elastyczność kanałów pozwala na idealne rozprowadzenie instalacji w budynku.

Drugim stosowanym i polecanym przez nas systemem jest Zehnder ComfoAir Q. Te centrale wentylacyjne przewyższają obecne standardy energetyczne w Europie. Cechuje je oszczędność energii, łatwość montażu, serwisu oraz projektowania. Przyłącza są wymienne z prawej na lewą stronę. Są niezwykle ciche i idealnie nadają się do domów zamieszkałych przez alergików. Czyste i świeże powietrze gwarantowane jest w każdych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo, centrale Zehnder ComfoAir Q wyposażone są w czujniki CO2. Jakby wymienionych zalet było mało to jeszcze sterowanie nimi jest dziecinne proste.

Zapraszamy do kontaktu i na bezpłatną konsultację. Nasi instalatorzy chętnie przedstawią sposób działania central oraz rozwieją wszelkie wątpliwości.