ODKURZACZ CENTRALNY

nowoczesny system centralnego odkurzania

System centralnego odkurzania to:

  • Jednostka centralna (odkurzacz)
  • Instalacja ssąca PVC
  • Gniazda ssące
  • Akcesoria do sprzątania

Najważniejszą częścią systemu centralnego odkurzania jest jednostka centralna, czyli agregat stacjonarny wytwarzający podciśnienie w całej instalacji. Do agregatu podłączona jest sieć przewodów łączących go z gniazdami ssawnymi .

Odpowiednie rozmieszczenie gniazd ssących umożliwia szybkie i łatwe sprzątanie. Sprzątając, posługujemy się jedynie wygodnym i lekkim wężem - zazwyczaj stosuje się wąż o długości 9m (dostępne również 7.5m, 10.5m i 12m, jednak na długich wężach bywają spadki podciśnienia).

Uruchomienie odkurzacza centralnego następuje przez włożenie węża do gniazda ssącego lub użycie włącznika w rękojeści tego węża.  Zasysany kurz transportowany jest zainstalowanymi w ścianach rurami PVC do jednostki centralnej.

Jednostkę montuje się w oddalonej od pomieszczeń mieszkalnych części budynku - w garażu, kotłowni czy pomieszczeniu gospodarczym i podczas sprzątania nie musimy przenosić urządzenia do kolejnych pomieszczeń, także z góry na dół. Jedyne z czego musimy korzystać w pomieszczeniu to wąż z odpowiednią ssawką. Jedyny odgłos pracy odkurzacza centralnego to szum płynącego w rurach powietrza.

Oczyszczone powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz, dlatego przy montażu jednostki centralnej konieczne jest wykonanie instalacji wylotowej jak najkrótszą drogą . Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy zwiększyć średnicę wylotu do 750 mm. Odkurzacz warto zamontować w miejscu, które ułatwi zdejmowanie pojemnika na śmieci.

Odkurzacz centralny - Zalety systemu odkurzania centralnego:

» W tradycyjnym odkurzaczu wciągane powietrze przechodząc przez worek z kurzem lub filtr, wraca poprzez wydmuch do pomieszczenia. W odkurzaczu centralnym powietrze zostaje oczyszczone  przez system wysokowydajnych filtrów i  wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku. Drobne zanieczyszczenia osadzają się na filtrach jednostki centralnej, a większe zbierane są w jego pojemniku.  

» Dokładne i higieniczne sprzątanie stanowi ogromną ulgę, w szczególności dla alergików, ponieważ niewidoczne dla oka roztocza i inne drobnoustroje zasysane są z pomieszczeń niemalże w 100% i transportowane do pojemnika na kurz.

» Odkurzacz centralny pozwala cieszyć się również dużą siłą ssącą, bogatym wyborem akcesoriów umożliwiających czyszczenie różnych powierzchni, łatwością obsługi, cichą pracą wynikającą z umiejscowienia odkurzacza centralnego w innym pomieszczeniu, bezpieczeństwem ze względu na 24V instalację elektryczną, niezawodnością i bezawaryjną pracą przez wiele lat.

» Dzięki nieporównywalnie większej mocy odkurzaczy centralnych w stosunku do  odkurzaczy tradycyjnych możliwe jest stosowanie szerokiej gamy funkcjonalnych akcesoriów: separatorów do kominka, separatorów do wody, turbo-szczotek, praktycznego zestawu Vroom, a zwłaszcza tzw. „szufelki automatycznej”.

» Podczas odkurzania posługujemy się jedynie lekkim, elastycznym wężem i nie dźwigamy ciężkiego odkurzacza, a odkurzanie np. schodów jest zupełnie niekłopotliwe.

Montaż i instalacja odkurzaczy centralnych z firmą ZITERM

Montaż, instalacja, a przede wszystkim jej sposób wykonania ma kluczowe znaczenie dla późniejszego jej działania, dlatego ważne jest zlecenie montażu odkurzacza doświadczonej ekipie firmy ZITERM .

Najlepszym etapem budowy na rozpoczęcia prac instalacji systemu centralnego odkurzania jest stan zamknięty, przed wszystkimi innymi instalacjami, ewentualnie podczas generalnego remontu.